خودافشایی های امیر

این روزا

تاشنده :امیر حافظ
تاریخ:دوشنبه 2 دی 1398-12:49 ب.ظ

اتفاقات زندگی هیچ وقت شور و حرارتش رو از دست نمیده. گاهی اوقات وقتی سریال می بینیم، از ریتم کند یا تندش گله می کنیم. مثلا سریال فرار از زندان رو که می دیدم، جریان سریع اتفاقات خیلی توی ذوق میزد. تو بعضی قسمت ها شخصیت های اصلی چند بار دستگیر و آزاد میشدن. البته کاملاً حرفه ای ساخته شده بود. برعکس سریال های ایرانی جریان اتفاقات به شدت کنده. خلاصه اینکه اگر وارد این وبلاگ بشید و بخش زندگی من رو بزنید، با توجه به اینکه زمان انتشارشون رو دقت نمی کنید، جریان تندی از وقایع از جلوی چشمتون می‌گذره. تازه نمی دونید که خیلی وقته که دیر به دیر به اینجا سر می زنم.

الان دارم واحدهای کلاسی مقطع دکترامو تمام می کنم. دو ترمی هم مرخصی تحصیلی گرفتم. تو مراحل ازدواج هستم. با دختری آشنا شدم و دیگه داریم مراحل خواستگاری رو طی می کنیم. بعداً بیشتر معرفیش می کنم. اگر جریانات اتفاقات تو همین دو موضوع رو ببینید، مجموعه بزرگ و پیچیده ای از حوادث از جلو چشمتون رد میشه. شرکت محل کارم تا مرز ادغام با یه شرکت دیگه رفت و برگشت. همکارای هم دفتریم چندین و چندبار عوض شدن. خلاصه اینکه هزار و یک اتفاق ریز و درشت داره می افته. اینقدری که اراده می کنم بیام اینجا و از خودم بگم، تو همون اثنا یه ماجرای مهم دیگه رخ میده. تازه اینا مال بخش "زندگی من"ه. هزار و یک اتفاق می افته که دربارش نظر دارم و چه جایی بهتر از اینجا برای اندیشیدن با خود.

دستیار صوتی وبلاگ رو که دیدم امیدوار شدم که دیگه نوشتن نیاز نیست. ولی بعدش دیدم که اگه بخوام حرف بزنم و نوشته بشه، شبیه دیوونه ها میشم. یه نفر که انگار داره با خودش حرف میزنه. مخصوصاً که متن ها محاوره است. کی حوصله داره تو این فضای خودمونی لفظ قلم صحبت کنه. اصلاً اونطوری مگه خوندن داره.

وبلاگ داره تبدیل میشه به یه سنگ قبر که هر از گاهی میام و یه دستی گرد و خاک نشسته روش می کشم. سریال زندگی اما هر روز هیجان انگیزتر از قبل پیش میره.نوع مطلب : زندگی من 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

گزارشی از یک ارائه

تاشنده :امیر حافظ
تاریخ:یکشنبه 1 دی 1398-10:34 ق.ظ

ارائه ای که در ذیل موضوع کلاس توسعه صورت گرفت، به این پرسش پرداخت که ارتباط فرهنگ و توسعه از چه منظر و بر اساس چه شیوه است؟ اصولاً کدامیک بر دیگری تقدم دارد؟ آیا توسعه بر عوامل فرهنگی تاثیر می‌گذارد (فرهنگ توسعه یافته) یا آنکه فرهنگ باعث توسعه یا عدم آن می شود؟ ضمن اینکه پرداختن به این سوالات در فرصت کوتاه یک ارائه ی چند دقیقه ای امکانپذیر نیست، اصولاً نیز کار بیهوده ای از دست یافتن پرسش تقدم مرغ و تخم مرغ را تداعی می کند. در واقع آنچه اهمیت بیشتری نسبت فلسفیدن در این حوزه دارد، درک چگونگی روندها و تلاش برای تاثیرگذاری بر آنها است.

لذا ارائه را به بررسی موردی تر تبدیل کردم. بررسی عوامل شخصیتی و فرهنگ فردی و ربط آن به توسعه. علاوه بر این شواهد (فکت های) مورد نظر نیز محدود شد. در چنین تحلیل هایی رجوع به فرهنگ عامه و نکته یابی های پرجزئیات از آن روشی است که بسیار مورد استفاده قرار گرفته است. پژوهشگری با بررسی ضرب المثل ها به واکاوی انقلاب مصر می پردازد و دیگری ادبیات فرانسه را در قرن 19 بررسی می نماید. تحقیقات اینچنینی نمایی نزدیک از فرهنگ مورد بحث به ما نشان می دهد.

با توجه به تمام آنچه گفته شد، آثار مهران مدیری کارگردان طنزپرداز در مرکز توجه قرار داده شد. سوال اصلی که مورد بررسی قرار گرفت این بود که چه اخلاقیاتی و تحت چه شرایطی به ساخت شخصیت توسعه‌خواه می انجامد؟ تلاش این بود که از سطح کلیات فراتر رفته و صرفاً مادی‌گرایی و ترقی‌خواهی به عنوان ارزش های شخصیت توسعه‌خواه نشان داده نشود. فرضیه این بود که این ارزش ها اگر شرط لازم باشند اما مطمئناً شرط کافی نیستند. برای نمایان کردن این موضوع لازم بود تا فرهنگ عامه را بررسی و افرادی را نشان داد که شرط لازم را دارند ولی به هر دلیلی آن چیزی نیستند که از شخصیت توسعه‌خواه می طلبیم. از همین رو بود که مهران مدیری برگزیده شد. نکته خاص این شخص و آثار نمایشی وی، پرداختن به همین تناقض است.

از کوچکترین کارهای مهران مدیری تا بزرگترین و طولانی‌ترین آثارش همه به جنبه‌ای از این تناقض می پردازد. مثلاً افراد تازه‌به‌دوران‌رسیده در لباس های مختلف از مجریان و دست اندرکاران شبکه های ماهواره ای تا پزشکان به نمایش در می آیند. تمام این شخصیت ها یک ویژگی مشترک دارند و آن اینکه بر خلاف ظاهر شیک و آبرومندشان، به طرز خنده آور و بعضاً مشمئزکننده ای کهنه و نالایقند. مهران مدیری راه های میان بر ترقی را به نمایش در می آورد. افراد ترقی خواه در جامعه ی رانتی با ثروت های نفتی و... با تمام مادی گرایی شان نه تنها کمکی به توسعه نمی کنند، بلکه در مواقعی سد راه آن نیز می‌شوند.

برای مشاهده ی فکت های نمایشی تلاش شد تا سکانس هایی از آثار این فیلمساز ارائه گردد. لیکن فارغ از اینکه چه اندازه زمان اجازه چنین کاری را می داد، تحصیل حاصل می نمود؛ چراکه به سختی می توان شخصی را در این کشور یافت که با خواندن این متن، شواهد مورد اشاره بطور واضح در ذهنش تداعی نشود.نوع مطلب : افکار من 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Admin Logo
themebox Logoشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic