خودافشایی های امیر

نفس متناهی

تاشنده :امیر حافظ
تاریخ:شنبه 24 اسفند 1398-09:49 ق.ظ

خیلی جالبه که ما چیزی تحت عنوان داروی افزایش میل ... داریم. هر میلی. اینکه عده ای از افراد باشن که نیاز به افزایش میل داشته باشن موضوع عجیبی میتونه باشه.

یک علت میتونه این باشه که افراد به دنبال افزایش میزان لذت هستن. خب چرا؟ لذت مگه برخورداری و رضایت از رسیدن به امیال نیست؟ این افراد میل هایی که دارن رو جواب دادن و لذت بردن؛ حالا چرا باید میلشون رو بیشتر کنن تا بیشتر درگیر جوابگوییش باشن.

یک علت دیگه میتونه درمان باشه. مثلا فردی که بیش از حد لاغره، داروی افزایش میل به غذا می خوره. البته در اونجا هدف رسیدن سطح کالری، پروتئین و ویتامین های مورد نیاز به بدنه. ولی درباره امیالی که ظرفشون پر شده و نیاز تکمیل شده، چرا باید به دنبال افزایش اشتها باشیم؟

مهم ترین علتی که ممکنه به ذهنتون برسه اینه که شاید چنین مکملی شاید بدرد آدم های متاهلی بخوره که میخوان میزان میلشون رو به پارتنرشون برسونن. در واقع فرد دیگه ای وجود داره که داره از عدم پاسخگویی به نیازهاش رنج میکشه. یک نفر داره خودش رو به دوا میبنده تا یه نفر دیگه خوشحال تر باشه. البته احتمالا برای خود اون فرد هم لذتبخش باشه.

ولی نکته تضاد این موضوع با نظریات رواقیون، بودا و خیلی از روانشناساست. اینها میل انسان رو افسارگسیخته و نامتناهی می‌دیدن. حالا باید بیان کسایی رو ببینن که امیالشون تموم شده و با زور دوا و درمون میخوان مانع تموم شدنش بشن.

انگار هیچ چیز نامتناهی تو این دنیا نیست. حتی رنج ها و لذت ها هم سقف دارن. چه سقفای کوچیکی هم دارن. خواستن های انسان نامتناهی نیست، ولی همیشه خودش رو در نسبت با دیگران و خواسته های اونها تعریف میکنه. اگر 10 میلیارد پول داشته باشی و اطرافیانت 20 میلیارد، ناراضی و ناراحت خواهی بود. اگر 200 میلیون داشته باشی و اطرافیانت 100 میلیون، راضی و خوشحالی. امیال و خوشی و ناخوشی هامون توسط محیطمون بهمون تحمیل میشن. اگر دوستان مجرد داشته باشی، حسرت دوران مجردیت رو میخوری و اگر دوستان متاهل، برای ازدواج تلاش میکنی.

چه اسارت سنگینی. چه قفس قدرتمندی. چطور می تونیم از بند این تعلق خارج بشیم. نه تنها از نفسانیات لازم نیست دربیایم، بلکه میخوایم به نفس آزاد و محکم خودمون برگردیم.نوع مطلب : افکار من 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Admin Logo
themebox Logoشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات