خودافشایی های امیر

اشارت های پست مدرن (4). بودریار

تاشنده :امیر حافظ
تاریخ:شنبه 28 دی 1392-02:51 ق.ظ

بودلز عقیده داشت که راه درست مشاهده و فهم دنیای مدرن قدم زدن در خیابان ها و گذشتن از مقابل مغازه ها ی شهرهای بزرگ اشت. به عقیده ی بودلر، خیابان گردها هستند که بهترین درک از ماهیت مدرنیته را دارند. بودریار دست و پای خیابانگردها را به کاناپه ای در مقابل تلویزیون می بندد. خیابانگرد دیگر پرسه نمی زند. اکنون او در میان تصاویر تلویزیونی، آگهی های تلویزیونی و کالاها و خوشی هایی که در آنها تبلیغ و در مقابل بیننده ی هیپنوتیزم شده جاری می شوند پرسه می زند و تماشا می کند. تما یگانه فعالیتی است که برای خیابانگرد سابق باقی مانده است...تماشاگر به خوبی سکون توده ها را می شناسد، بر مبنای تجربه ی شخصی خودش.

تجربه های شخصی ممکن است محدود به قالب صفحه ی تلویزیون شوند. اما آدمی به تردید می افتد که آیا دنیا هم ممکن است محدود به صفحه ی تلویزیون شود. آدمی احساس می کند که، البته با ادای احترام به بودریار، پس از تلویزیون و فراسوی تلویزیون هم زندگی وجود دارد. نزد بسیاری از مردم، بسیاری از چیزهای زندگی هرچه باشد، وانمودن نیست. نزد بسیاری واقعیت همچنان همان است که بوده: سخت، استوار، پایدار ودشوار. آنها پیش از این که خود را تسلیم نشخوار کردن تصاویر کنند، نیاز به دارند که دندانهایشان را در نانی واقعی فرو برند.

... خیابانگردی هنوز  هم فوایدی دارد.

اشارت های پست مدرن، زیگموند باومن

پ.ن. جالبه که چنین ارجاع به واقعیتی رو در کتابی می بینم که بیشتر محتواش در تایید شک پورهونی و رد عقلانیت مدرنه.نوع مطلب : افکار من 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Admin Logo
themebox Logoشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات